11/05/2014

#40 - Niezapominajki

Tytuł: Niezapominajki                                           
Autor: Ewelina Kłoda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2012źródło
Gdy spotyka nas coś strasznego często próbujemy znaleźć sposób na wyładowanie złych emocji. Chcemy pozbyć się smutku, gniewu, rozczarowania. Główna bohaterka książki „Niezapominajki” po stracie jedynej kochającej ją osoby postanowiła pisać pamiętnik, który był miejscem przeżyć i odczuć skrywanych głęboko w sercu. Tylko w nim naprawdę mogła i potrafiła się otworzyć. 


Początek wakacji jest dla Izabeli czasem wielkich zmian - po śmierci matki musi wyprowadzić się z ukochanego Krakowa do swego dziadka, z którym od lat nie utrzymywała kontaktów. Buntownicza natura osiemnastolatki i młodzieńczy upór, despotyzm starszego pana oraz żale z przeszłości sprawiają, że niełatwo im żyć pod jednym dachem. Dziewczyna nie traci nadziei na odnalezienie ojca, którego nie miała szansy poznać. Dlaczego?
Nieoczekiwanie w miasteczku pojawia się Gerald, dawny przyjaciel matki. Iza odnajdzie w nim wsparcie i pomoc w rozwiązaniu zagadek z przeszłości, ale nie tylko. Wniesie on w jej życie więcej, niż mogła się spodziewać... 


Przeglądając informacje o książce okazało się, że „Niezapominajki” to debiut literacki Eweliny Kłody. Jeżeli tak wygląda jej debiut to nie mogę się doczekać jej kolejnych książek. 

Książka ma formę pamiętnika głównej bohaterki. Czyta się ją jednym tchem. Bardzo jestem zadowolona, bo nie było chyba żadnych literówek. Wydawnictwo ZYSK I S-KA wykonało bardzo dobrą korektę. Okładka też jest niczego sobie. A więc można stworzyć książkę bez błędów i z ładną okładką? Można. Gratulacje dla autorki i wydawnictwa. 

„Przede mną dziewięćdziesiąt pięć czystych, niezapisanych stron. Co mnie czeka? Ile się na nich zapisze szczęścia, a ile smutku i rozczarowań? To się okaże, ale jedno jest pewne – to JA zapisuję te strony i wszystko zależy ode mnie.”
Izabelę poznajemy, jako siedemnastoletnią dziewczynę. Trochę zbuntowaną, wmawiającą innym a przede wszystkim sobie, że nigdy się nie zakocha, bo nie ma zamiaru cierpieć tak jak jej matka. Wszystko się zmienia, gdy poznaje Krzyśka. Jej serce na jego widok biło szybciej a kolana uginały się pod wpływem jego spojrzenia, ale wcale nie miała zamiaru się do tego przyznać. Był jeszcze Jerry (Gerald) były przyjaciel jej matki. To przy nim Iza mogła się wypłakać i co najważniejsze był jedyną osobą, z którą mogła szczerze porozmawiać o swojej matce. Żegnamy się już z pewną siebie dziewiętnastoletnią dziewczyną, która już nie boi się przyszłości i otworzenia się na innych. 

Pani Ewelina sprawiła, że polubiłam wszystkich bohaterów. Może oprócz dziadka Izy, bo to był człowiek, który nie okazywał żadnych emocji. Żadna postać nie była idealna. Posiadała swoje wady i zalety. Niektórzy bohaterowie, którzy od samego początku wydawałoby się, że są tymi dobrymi okazało się, że wcale tak nie jest. Odniosłam wrażenie, że bohaterowie mogliby istnieć w prawdziwym życiu. Najbardziej urzekła mnie prawdziwość Izabeli. Tak samo jak jej rówieśniczki poszukuje swojej własnej drogi na tym świecie. Czasem boi się życia, bo nie wie, co może ją spotkać. Czasem błądzi, ale kto tego nie robi? Sądzę, że wiele nastolatek może utożsamiać się z nią tak jak ja. 

To książka nie tylko o stracie bliskiej osoby, miłości, czy dojrzewaniu. „Niezapominajki” to także historia pięknej przyjaźni. Irek niepoprawny romantyk niemający łatwego życia oraz Majka dziewczyna, która o nikim nie powie złego słowa. Izę, Irka i Majkę połączy nie wakacyjna znajomość a więź na całe życie. Autorka przedstawiła także problem alkoholizmu w rodzinie. Ale także jak kłamstwa rodziny mogą wpłynąć na młodego człowieka. 

„Zastanawiałyśmy się, jak naprawdę wygląda nasza dzisiejsza rzeczywistość. Rzeczywistość wszystkich młodych ludzi. Co właściwie robimy, do czego dążmy i czy to ma sens? Pragniemy zmiany, ale nie jesteśmy na tyle silni, by ją przeprowadzić. Chcemy zaznaczyć naszą odmienność, ale nie jesteśmy pewni, czy to w ogóle jest możliwe. Chcemy, by świat był inny, niż jest, ale sami nie zdołamy go zmienić. Mając świadomość naszej bezsilności, nawet nie próbujemy. "

„Niezapominajki” to historia, która przenosi w głąb nastoletnich umysłów. To książka, przy której przypomnisz sobie pierwsze miłości, szkolne przyjaźnie, ale także zabawne a czasami smutne wydarzenia z przeszłości. To książka, która może cię przenieść nie tylko w świat fikcyjny, ale także w głąb twojej duszy. 

"Możemy się buntować, ale i tak ostatecznie wszyscy ustawimy się w rządku i przejdziemy przez życie tak, jak się nam każe."

Czy Iza porozumie się  ze swoim dziadkiem? Czy odnajdzie swojego ojca? Co wydarzy się miedzy nią a Geraldem? Czy Krzysiek to miłość jej życia? Na te pytania znajdziecie odpowiedź czytając bardzo udany debiut Eweliny Kłody. Gorąco polecam.

Książka  bierze udział w akcji:


Udostępnij ten wpis /span>

10 komentarzy :

 1. Ciekawa książka, do tego polskiej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopisuję już tę książkę do mojej długiej listy książek do przeczytania, bo po przeczytaniu twojej recenzji nie mogę przejść obok niej obojętnie :-)
  Zapraszam do mnie - http://kto-jest-wrogiem.blogspot.com/2014/11/miniaturka-1-skutek.html na nową miniaturkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo mi miło, że moja recenzja zachciała cię do przeczytania książki :)

   Usuń
 3. Opis wydaje się ciekawy, ale na razie nie mam za dużo czasu na czytanie :c

  Pozdrawiam,
  Alpaka

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię debiuty! A okładka jaka piękna :O

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałabym, czuję się bardzo zaintrygowana :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielką chęcią przeczytam!! :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią przeczytam, jeśli tylko będę miała okazję, brzmi ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą waszą opinię i wsparcie.

(Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych)

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.