2/07/2014

#13 - Quo Vadis trzecie tysiąclecie

Autor : Martin Abram (Marcin Więcław)                                                   
Tytuł : Quo Vadis. Trzecie tysiąclecie
Wydawnictwo :PWE
Rok wydania : 2013
Liczba stron: 649
Zastanawialiście się kiedykolwiek jak będzie wyglądać świat za sto lat? Czy zmieni się wszystko? A może będzie tak jak dzisiaj? Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie świat w którym żyjemy w roku 2112. Co widzisz?

Quo Vadis trzecie tysiąclecie to pierwsza książka z nowej współpracy recenzenckiej. Na początku miałam obawy co do powieści, bo zazwyczaj nie czytam takiej literatury. Staram się od czasu do czasu eksperymentować z książkami i czytać coś po co sama nigdy bym nie sięgnęła. Co sądzę o książce Martina Abrama? Czy eksperyment z tą pozycją był udany, a może wręcz przeciwnie? Tego dowiesz się czytają moją recenzje.
 Kryzys gospodarczy
-pomysł rządzących na podporządkowanie sobie ludzkości

Obywatel   
-pojęcie, które raz na zawsze zastąpiono słowem konsument

Stany Zjednoczone Świata
-supermocarstwo, które podporządkowało sobie świat

Zepsucie moralne
-nie mniejsze niż w czasach Imperium Rzymskiego

Chrześcijanie
-przeznaczeni na śmierć

Wielka miłość
-mężczyzny do kobiety i człowieka do…Boga.  
Martin Abram w swoim dziele przedstawia nam  wizję dotyczącą świata w roku 2112. Jego wizja jest tak  wstrząsająca. Czasami nie mogłam uwierzyć czytając, że tak mogłoby być naprawdę. Ale gdy przewijałam kolejne strony zdałam sobie sprawę, że świat przedstawiony w książce może stać się realnym światem.
Już dziś możemy oglądać pierwsze oznaki nadchodzącego  świata, który przedstawił autor. W telewizji jest co raz więcej reklam, które mówią „ kup ten produkt a będziesz…..”. A jak my na to reagujemy? Idziemy do sklepu i kupujemy ten produkt. Media manipulują nami. Technologia się ciągle rozwija, więc pomyśl skoro dziś tak wygląda świat to co będzie za jakiś czas.
Za 100 lat słowo obywatel będzie zastąpione słowem konsument. Najważniejszymi wartościami będą ilość kupionych rzeczy i ciągłe wzbogacanie się, aby znów móc kupić. Miłość, przyjaźń, szacunek do drugiego człowieka już nie będą miałby miejsca. Religia stanie się nie potrzebna, bo po co wierzyć w kogoś, kogo się nigdy nie widziało na oczy skoro można kupić nowe rzeczy, które są prawdziwe.
Czy dziś ludzie bez zawahania daliby radę bez mrugnięcia okiem skazać na śmierć kilka tysięcy ludzi, za nieudowodnione oskarżenia rządu? Czy daliby radę patrzeć na śmierć tych ludzi? Uważam, że w dzisiejszych czasach nie jesteśmy do tego zdolni, ale zmieniamy się. Z każdym dniem chcemy mieć więcej i to nas zniszczy.

W powieści wstrząsnęło mną jak ludzie spędzają czas. Na porządku dziennym były bale do rana, gdzie piło się do upadłego, ćpało, rozbierano się przy wszystkich a nawet uprawiano seks publicznie.
Quo Vadis trzecie tysiąclecie to historia upadku chrześcijaństwa na tle miłości chrześcijanki i poganina. Jak potoczą się losy tej dwójki ? Czy dwoje zakochanych w sobie ludzi znajdą siłę, aby walczyć? Kto zrezygnuje dla tej miłości? Ona wyrzekając się swojej wiary a może on nawracając się?
Powieść wzorowana jest na dziele Henryka Sienkiewicza. Ci, którzy czytali książkę pisarza mogą domyślać się zakończenia dzieła Martina Abrama. Jednak autor powieści Quo Vadis trzecie tysiąclecie przedstawił śmierć chrześcijan w ciekawy sposób. O ile śmierć może być ciekawa.
Minusem książki są długie opisy. Zostały przedstawione historie bohaterów, którzy nie wnosili dużego wkładu w historię książki. Wtedy powieść dla mnie jako czytelniczki stała się nużąca.
Spodobało mi się wydanie książki. Okładka, jej barwy wzbudziły we mnie pozytywne pierwsze wrażenie. Gdy zajrzymy do środka widzimy dużą czcionkę, co na pewno ułatwia czytanie.
Warsztat autora jest bardzo dobry. Czytając przeżywałam tragedie bohaterów razem z nimi, bo ja również jestem chrześcijanką. Autor gra na uczuciach czytelnika. Sprawił, że kibicowałam zakochanym, znienawidziłam niektórych bohaterów i miałam nadzieję, że książka skończy się inaczej.
Przyjaźń, miłość wymagająca poświęcenia, wybaczenie, nawrócenie, ale także nienawiść i egoizm władz o tym właśnie jest ta powieść. Zachęcam wszystkich do przeczytania jej, bo naprawdę warto.
Udostępnij ten wpis /span>

12 komentarzy :

 1. Książka warta jak widzę przeczytania! :3
  Skuszę się..<3
  Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce... ale zgadzam się z tym w Twoim tekście: "Za 100 lat słowo obywatel będzie zastąpione słowem konsument".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa recenzja :) Doceniam takie książki, ale racze jej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nazwa bardzo... zadziwiająca i szczerze powiedziawszy na początku również miałabym jakieś obawy czy sięgać, czy nie. Po Twojej recenzji widać, że warto poświęcić tej pozycji kilka wieczorów :3

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się być ciekawa jednak nie dla mnie :>

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa recenzja. Nie spotkałam się jeszcze nigdzie z tą książką, ale chętnie po nią siegnę, jak będzie okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja czasami sobie myślę, jak to wszystko będzie wyglądało w odległej przyszłości. Widzę, że pomysły autora zdruzgotały by mną jeszcze bardziej. Choć nie interesuje się takimir zeczami, muszę przyznać, iż dzięki twojej recenzji, która mnie zachęciła muszę przeczytać tę wersję Quo Vadis.
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. W tym tygodniu zacznę swoją przygodę z tą książką i jestem jej ciekawa. Wygląda na obszerną, mam jednak nadzieję, że nie będzie się dłużyć. Twoja recenzja jednak nastawiła mnie do niej pozytywnie, więc czekam na rozpoczęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Boże, koniecznie muszę przeczytać... <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej! Masz naprawdę świetnego bloga, dlatego postanowiłam cię nominować - http://piatek-trzynasty.blogspot.com/2014/02/pewna-szczesliwa-wiadomosc-dla-autorki.html :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa recenzja, ale książka chyba nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Miałam propozycję zrecenzowania tej książki, ale jakoś mnie nie zaciekawiła. Chyba ,,Quo vadis'' i Henryk Sienkiewicz zabiły moją ciekawość, obawiałam się zbyt dużej ilości opisów ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą waszą opinię i wsparcie.

(Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych)

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.