5/07/2014

#19 - Odblask

Autor: Piotr Kotwica                               

Tytuł: „Odblask”
Wydawnictwo: NOVAERES
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 79

Definicja narkomani brzmi następująco: potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Ale to tylko formułka. Dla człowieka narkomania to zniszczenie swojego organizmu, życia nie tylko swojego, ale także rodziny. Narkomania to często śmierć.

Uzależnienie od narkotyków to jeden z najpoważniejszych problemów 21 wieku. Co raz częściej popadają w nie, nie tylko dorośli, ale także dzieci. Zaczyna się od „pierwszego razu” a potem nie mogą przestać.

Czy znalazłeś się kiedyś w tak ohydnym położeniu, że musiałeś sprzedać duszę, aby wyjść z szamba?

Powieść „Odblask” jest zapisem wychodzenia bohatera z problemów psychicznych oraz uzależnienia od narkotyków. Z. przeżył wiele złego, walcząc z samym sobą i otaczającym go światem. Zobacz jak do tego doszło i nie idź tą samą drogą.

W książce Odblask dwudziestoczteroletni mężczyzna opowiada swoja długą drogę do odzyskania normalnego życia. Ale najpierw musiał pójść na dno. Mimo, że książka ma tylko 79 stron to autorowi udało się przedstawić na nich całkowity upadek człowieka uzależnionego od narkotyków a potem jego powrót do stabilności, normalności.
"To się ciągnie za tobą całe życie .A kiedy zdaje ci się, że wychodzisz na prostą, to zawsze znajdzie się ktoś, kto przypomni ci, jakim śmieciem jesteś. Ale jeśli nie pogodzisz się i będziesz zgrywał normalnego człowieka, nie wyrobisz, uwierz mi. To wraca jak bumerang."

Nie rozumiem jak ludzie mogą doprowadzić się do takiego stanu. Czy oni nie kochają życia? Przyznaję, że czasem ”życie daje nam popalić”, ale to nie jest powód, aby zacząć ćpać.
"Dopiero po chwili zdaję sobie sprawę, że to wszystko, na co patrzę jest martwe. Ze ten świat nie istnieje. Tak samo jak ja nie istnieję. Jestem wtedy, gdy moje żyły przetaczają po moim organizmie dragi. Ćpam, więc jestem. Jestem, więc ćpam."

Piotr Kotwica doskonale przedstawił, do czego są zdolne osoby uzależnione. Grożenie aptekarce, która nie chce sprzedać leków, szybka jazda samochodem, picie płyny do higieny intymnej. gdy nie ma pieniędzy na narkotyki. To tylko niektóre przykłady zachowań .
„Na wstępie zaznaczam, że jestem schizofrenikiem. Chorobę wywołałam sobie, biorąc rozmaite używki, tyle używek i takie używki, że nawet o nich nie słyszeliście.”
„Amfa ledwie mnie trzymała. Musiałem wyglądać strasznie, gdy wchodziłem do apteki w jakiejś zawszonej wsi. Szczęka drżała mi okrutnie i obraz rozjeżdżał się w oczach”.

Autor posługuje się językiem wulgarnym W innych pozycjach może by mnie to trochę zniesmaczyło, ale uważam, że w tej pomogło oddać charakter książki. Przecież osoby uzależnione od czegokolwiek nie martwią się co ktoś o nim pomyśli. Nie jest miły. Mówi i robi to co chce niezależnie od konsekwencji. 
"Prawda jest taka, że ćpanie jest fantastycznym sposobem na życie. Dla nas. Cynizm. Nikt z nas nie przejmuje się pracą, płacą, podatkami, druczkami, ……"

Celem napisania tej książki przez Piotra Kotwicę było przestrzenie młodych ludzi przed eksperymentowaniem z narkotykami. Autor przeszedł trudne momenty w swoim życiu i chce ochronić innych przed niewłaściwym postępowaniem, przed zniszczeniem własnego życia. Piotr Kotwica to debiutant na scenie literackiej i można pogratulować mu jego pierwszej książki. 


Nie liczę na zbawienie

Nawet na łaskę

Ale ciągle o coś mi chodzi

W tym wszystkim chodzi o was

Uratujcie się

Błagam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję:

Książka  bierze udział w akcji:
Udostępnij ten wpis /span>

3 komentarze :

 1. Nie wiem czy to jakieś niezdrowe skrzywienie, ale lubię taką tematykę książek :)
  Czy to jest coś w stylu 'dzieci z dworca zoo' w polskich realiach? Z jednej strony wypada autorowi życzyć sukcesów z jego książką, ale z drugiej strony wielki sukces, jak na ironię, może zachęcić innych do ćpania. W końcu to tak literacko wdzięczny temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też lubię książki o takiej tematyce :-) Wydaje się fajna. Być może przeczytam kiedyś, ale na mojej biblioteczce już piętrzą się nieprzeczytane książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się całkiem niezła, może sięgnę

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą waszą opinię i wsparcie.

(Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych)

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.