3/13/2015

#45 - Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży

Autor: Przemysław Kaca
Rodzaj literatury: Literatura fachowa
Wydawca: Novae Res, 2014
Wydanie: Pierwsze
Liczba stron: 140


Hip-hop to nie jest mój klimat muzyczny. Jednak moja przyjaciółka słucha tego gatunku, więc często słyszałam fragmenty jakiś piosenek i gdy zobaczyłam tę książkę poczułam chęć zapoznania się bliżej z tą kulturą. 

Od książki oczekiwałam przejrzystego przeglądu hip-hopu z dużą ilością ilustracji w odniesieniu do młodzieży. Jednak otrzymałam zupełnie coś innego. Po otrzymaniu tej pozycji dowiedziałam się, że jest to praca licencjacka. Trochę mnie to zniechęciło do książki, bo myślałam, że czytanie będzie nużące, ale było naprawdę dobrze. 

Biorąc pod uwagę tytuł ”Hip-hop, jako narzędzie resocjalizacji młodzieży” oczekuje się książki wyłącznie o tym gatunku muzycznym. Jednak te informacje otrzymujemy w drugiej połowie . Pierwsza część to informacje ogólnie o muzyce. 

Z książki możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Nie zdawałam sobie sprawy aż do momentu przeczytania książki, jak ważna jest muzyka w wychowywaniu dziecka, czy też leczeniu chorych. Autor przedstawia nam wpływ muzyki na człowieka. Przedstawia wszystkie rodzaje terapii nie tylko związane z muzyką. Oprócz tego zainteresowały mnie tematy o niedostosowaniu społecznym, przejawach agresji w popkulturach, czy dzieciach ulicy, które są częstym motywem w filmach. 


Nie wiem, jakie są zasady pisania prac licencjackich. Nie wiem, czy można wstawiać tam ilustracje, ale sądzę, że jeżeli praca została dodatkowo wydana w formie książki to należałoby dodać więcej ilustracji, gdyż powieść składa się z samego tekstu. 

Autor popiera swoje stwierdzenia przykładami z życia. Przeprowadził wiele wywiadów z młodymi ludźmi i wybrane wypowiedzi młodych osób wplatał w swój tekst. Na koniec można przeczytać wszystkie wywiady z nastolatkami. 

Tą 137 stronicową książę czytało się nawet szybko jednak były momenty, gdy chciało się przeskoczyć dalej, gdyż czytanie miejscami nużyło. Jednak było spowodowane to formą i językiem pracy, gdyż nie jest to powieść specjalnie napisane do wydania tylko jest to praca na studia. Język jest bardziej naukowy niż publicystyczny.

Przemysław Kaca wielokrotnie w swoim dziele zwraca się do rodziców, aby zaczęli interesować się swoimi dziećmi, pomagać im i poświęcać im swój czas. Moim zdaniem autor skierował swoje słowa do dorosłych, dlatego, gdyż sam miał wsparcie od swoich rodziców i prawdopodobnie gdyby mu tego zabrakło jego droga potoczyłaby się zupełnie inaczej, o czym mogą świadczyć podziękowania dla rodziców autora na początku książki. 

Książka pokazuje, że hip-hop to nie jak wydaje się większości ludzi muzyką demoralizującą młodych ludzi. Dla większości nastolatków hip-hop jest odskocznią od problemów w szkole, czy w domu. Przyznają, że ta muzyka odciąga ich od alkoholu, narkotyków i bijatyk. Hip-hop nauczył ich wiele i cały czas odkrywają w tej muzyce coś nowego. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję:Książka bierze udział w akcji:Udostępnij ten wpis /span>

7 komentarzy :

 1. Mam ta ksiazke i czesto slucham tez hip hopu mlao kto wie o tym wiecej napisze ci na pv justyna dzbuk

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba nie moje klimaty. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz widzę wpis o książce będącej pracą licencjacką! ;) Chyba rzadko się je publikuje, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 4. Hip hopu słucham ostatnio często, więc czemu nie

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł na książkę ciekawy. Wiele licencjatów wydaje się w formie książkowej - mój drugi też ma być wydany. Szkoda, że nie ma zdjęć (można je dawać, ja sama miałam kilka w pierwszym).

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię kulturę hip-hopową, ale ta książka raczej nie jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą waszą opinię i wsparcie.

(Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych)

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.